A parfümök illata
A parfümök illata 3 részből tevődik össze. A meghatározó elemek az úgynevezett fejillat, a szívillat és maga az alapillat. A fejillatot érezzük az első pillanatokban, amikor egy parfümöt kipróbálunk. Ezután néhány perc elteltével kezd érezhetővé válni a szívillat, amely már hosszabb ideig érezhető. Körülbelül egy - másfél óra múlva kezd el kialakulni az alapillat. Az alapillat aztán több órán keresztül, vagy akár egész napon át megmarad. A illat tartóssága attól függ, hogy milyen töménységű parfümöt használunk.
A parfümök töménysége
A legtöményebb, tehát a legtovább tartó illattal az Eau de Parfum rendelkezik. Ezek a készítmények 8-12 % illatesszenciát tartalmaznak, ezért jóval drágábbak is mint hígabb változataik, de egyben gazdaságosabbak, hiszen illatukat rendkívül hosszú ideig megőrzik. A következő a sorban az Eau de Toilette kb. 5-8 % esszenciával, az Eau de Cologne pedig már csak 3-5 % -os töménységű. Az ennél is kevesebb illatanyagot tartalmazó parfümnek a Splash Cologne elnevezést adják.
Kedvenc illatunkat nemcsak parfüm formájában vásárolhatjuk meg, hanem tusfürdők, testápolók, golyós dezodorok, krémparfüm, és spré formájában is kaphatók. Ezek a készítmények egymás hatását remekül kiegészítik. Spré, krémparfüm, golyós dezodor és apró illatrudacska formájában mindenhová magunkkal vihetjük, és segítségükkel napközben is bármikor felfrissíthetjük velük illatunkat.
Válasszunk megfelelő parfümöt
A parfüm kiválasztásakor több szempontot is figyelembe kell vennünk: milyen napszakban használjuk, milyen céllal használjuk, de még az évszakok is befolyásolják a parfümválasztást. Nappalra, és általánosságban munkahelyre könnyebb, kevésbé feltűnő illatot válasszunk! A kihívóbb, csábítóbb illatokat mindenképpen csak este használjuk! Ezek szórakozáshoz, különleges alkalmakra, vagy egy partnerrel eltöltött, hangulatos estéhez ajánlottak. Nyáron a frissebb illatok, pl. gyümölcsös, mentás, virágos, télen pedig a nehezebb, fűszeres, keleties, vaníliás esszenciák ajánlottak.
Parfümhasználat szabályai
- A parfümöt soha ne ruhára fújjuk, mert igazi illata csak testünkön tud kialakulni. Fontos részlet az is, hogy ne közelről fújjuk, hanem kicsit távolabbról permetezzük. - Ne feledjük a parfüm nem a kellemetlen testszag "eltakarását" szolgálja. Használjuk tehát tisztálkodás után, hiszen kevés kiábrándítóbb inger érheti környezetünket, mint a parfüm illatának keveredése az izzadságszaggal.
- A parfümök használatának másik fontos szabálya a mértékletesség. Saját orrunk hamar megszokja az illatot, sőt később akár szinte észrevétlenné is válhat. Sokan esnek abba a hibába, hogy újabb és újabb adagokkal "turbózzák" fel az illatot, amitől olyan erős illatfelhő veszi körül használóját, hogy az hivalkodó, és visszataszító a környezete számára. Figyeljünk tehát a mennyiségre!
- Kevesen tudják, hogy használat után nem szabad megdörzsölni, egymáshoz nyomkodni a befújt területet. lyenkor ugyanis "összetörjük" az illatmolekulákat, vagyis összekeveredik a fej-, a szív- és az alapillat. Emiatt a parfüm nem tudja kifejteni az eredeti hatást.
- Olyan testfelületen használjuk a parfümöt, ahol vékony a bőr, és közel van a bőrfelszínhez vastagabb ér. Pl. nyaki verőérhez, csuklóra, térd- és könyökhajlathoz.
- Szoláriumozáskor ne használjunk parfümöt! A parfümben található anyagok UV fény hatására hólyagos bőrreakciókat, pigmentfoltokat, és ekcémát okozhatnak! - A parfümöket a túl meleg fürdőszoba helyett sötét, hűvös helyen, saját dobozukban tároljuk. - Választásakor ne szagoljunk meg egyszerre három illatnál többet, mert orrunk több illatot nem tud megkülönböztetni, és másnap esetleg csalódunk választásunkban. - Ha megtetszik egy illat máson, csak kipróbálás után vásároljuk meg! A parfüm illata egyéni, minden bőrőn más illat alakul ki, mert a végső illat függ a bőr zsírtartalmától, és savas összetételétől. - Ha kedvenc illatunkat testápoló formájában is megvásároltuk, mindig először a testápolót használjuk és csak ezután következzen a parfüm fújása. A meleg víz hatására kitágult pórusok beszívják a krémet, és a testápolóban található olajok segítenek megkötni az illatot. - Száraz bőrűek használjanak illatmentes, vagy semleges illatú testápolót a parfüm használata előtt, hogy a parfüm tartósabb legyen!
- Az orrban mintegy tizmillió érzékelő sejt található. Ezeken akadnak fenn az illatmolekulák, melyek az agy szaglóközpontja felé továbitják az üzeneteket. A túl erős illatok azonban megbéníthatják ezeket az érzékelő sejteket és nagy dózisban erős fejfájást okozhatnak. Ezért nagyon fontos, hogy valóban a megválasztott illatot is kellő mennyisségben használjuk csak a meghóditás elérése érdekében. Léteznek szenvedélyes, titokzatos, természetes illatok, melyek használóik magabiztosságát, szerénységét vagy éppen természetességét sugallhatják.
- Szenvedélyes, érzéki illatokat általában azok a lányok, nők választanak, akik nőiességüket, vonzerejüket erősíteni akarják vagy éppen ezzel próbálják megnyerni a kiszemelt férfi figyelmét. Általában előbb érzékelni az illatfelhőt, mint őket magukat.
- A titokzatos illatok fényesebbé teszik az aurát, a nő egyéniségére hivják fel a figyelmet.
- A természetes illatok tartósan a bőr közelében maradnak és ezzel egyfajta intimitást, diszkréciót kölcsönöznek használóinak. Ezen lányok, nők életteliek, energikusak, akik nemcsak meghóditani, de megtartani is akarnak.